აქტიურად გრძელდება საქართველოს რეგიონებში კალათბურთის განვითარების პროგრამა, რომელსაც კალათბურთის ეროვნული ფედერაცია ფიბა-სთან თანამშრომლობით ახორციელებს. 4 წელია, ფიბა-ს ახალგაზრდობის განვითარების პროგრამით მიღებული გრანტით ფედერაცია საქართველოს რეგიონებს ყველა საჭირო საკალათბურთო ინვენტარით ამარაგებს, გასული წლის ბოლოდან კი პროგრამას გოგონებიც შეუერთდნენ.
საქმე ეხება ფიბა-ს კიდევ ერთ პროგრამას, რომელიც მიზნობრივად აფინანსებს იმ პროექტებს, რომელიც ქალთა კალათბურთის განვითარებაზეა ორიენტირებული. აღნიშნული პროგრამით მიღებულ სახსრებს საქართველოს კალათბურთის ფედერაცია გარკვეულ თანხებს ამატებს და ხდება ბურთების, ფარების, ტაბლოების, სროლის გასაუმჯობესებელი ტრენაჟორების, დრიბლინგის დასახვეწი სათვალეების, სათამაშო და სავარჯიშო ფორმების, მწვრთნელთა დაფების, სასტვენების და სხვა საჭირო ინვენტარის შეძენა. ეს ყველაფერი სრულიად უსასყიდლოდ გადაეცემა ყველა იმ საკალათბურთო სკოლასა და გუნდს, რომელიც რეგიონებში ფუნქციონირებს.
ქალთა კალათბურთის განვითარების პროგრამა – სახელწოდებით Her World, Her Rules – საქართველოში აქტიურად ხორციელდება. საქართველოს კალათბურთის ფედერაციის რეგიონების განვითარების დეპარტამენტმა გოგონათა გუნდებისთვის უკვე ჩაიტანა საკალათბურთო ინვენტარი იმერეთში, სამეგრელოში, კახეთში. გასულ შაბათს, დეპარტამენტის ხელმძღვანელი შალვა ონიანი ქვემო ქართლს ესტუმრა, სადაც საკუთარი მანქანით მიუტანა სხვადასხვა სახის ინვენტარი რუსთავის საკალათბურთო აკადემიის გოგონათა გუნდებს. რუსთავში იმყოფებოდნენ ფედერაციაში ქალთა კალათბურთის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, კახა შენგელია და მისი თანაშემწე, ლელა ცანავა. აკადემია რუსთავის 22-ე საშუალო სკოლაში ფუნქციონირებს და ვაჟებთან ერთად სხვადასხვა ასაკის გოგონათა გუნდებსაც ავარჯიშებს.
რეგიონებში კალათბურთის განვითარების პროგრამა როგორც გოგონათა, ისე ვაჟთა გუნდების მიმართულებით მარტიდან გაგრძელდება.